View Cart0 items / 0.00

information

Hello everybody,


welcome to my shop which is focused on the production of newborn photo props. 

I love sewing and knitting since childhood and I always felt the need to creating something. When shopping fabrics I am able to spend over two hours in the shop :). Interior design, styling, producing clothes and its accessories are my great hobbies too - even in these fields I work on small projects, which makes me happy.
I try to choose all materials I work with very carefully to make them as comfortable as possible. This also applies to yarns. All my products are made in my small workspace in non-smoke environment. Recently I also work with antique laces which are washed before I start using them. Of course in a kids-friendly detergent.

 

If any order includes props that are ready to ship (RTS) and props that must be produced (made to order), I am ALWAYS sending the order all at once (together). It usually takes me 2-3 weeks (depending on the number of current orders) to produce props on order.  I send my products all over the world. All packages are sent by Czech post - with shipping time around 1 week for EU and 2 weeks for US, Australia, Canada etc. I am sending packages usually twice per week. 

 

Because my work is really time consuming, I spend weekends with my small daughter. So if you contact me during that time, please be patient, I will get back to you at the beginning of the week.

Thank you for your interest and hope you'll love to use my props.

Radana

 

 

 

 

Ahoj všichni,

vítám Vás v mém obchodě, který se specializuje se na výrobu newborn fotopropriet. 

Už jako malá jsem milovala šití, pletení... prostě jsem měla potřebu něco tvořit. Pokud jdu nakupovat látky, jsem schopná v obchodě strávit i 2 hodiny :). Mým dalším a velkým koníčkem je interiérový design, styling a samozřejmě výroba oblečení plus doplňky. I v těchto oborech pracuji na malých projektech, které mi dělají radost.

Snažím se pečlivě vybírat látky, se kterými pracuji, aby byly co nejpříjemnější. To platí i pro příze. Všechny výrobky jsou vyrobené v mojí malé dílně v nekuřáckém prostředí. V poslední době také pracuji se starožitnými krajkami, ty jsou nejprve vyprané, než je vůbec použiji. Samozřejmě v prostředku, který je šetrný pro nejmenší.

 

Pokud jste odběratel z Čech, nemusíte mé propriety nakupovat přímo zde v e-shopu a platit přes paypal v eurech. Můžete mi poslat svojí objednávku buď na mail, nebo do zprávy na fcb stránkách. Já Vám pak pošlu podklady k platbě na klasický účet.

 

Pokud objednávka zahrnuje věci, které jsou rovnou k odeslání (RTS) i věci, které se musí vyrobit (made to order), VŽDY posílám objednávku až najednou. Propriety, které jsou na objednávku trvají většinou 2-3 týdny (záleží kolik mám zrovna objednávek). Balíčky posílám prostřednictvím České pošty - doporučeně a na poštu hodím většinou 2x v týdnu.

 

Protože své práci věnuji opravdu hodně času, o víkendech se věnuji své malé dceři. Pokud mě kontaktujete během této doby, buďte prosím trpělivý, já se Vám hned v začátku týdne ozvu. 

 

Děkuji za Váš zájem a doufám, že budete mé propriety rádi používat.

Radana